Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, pani Ewa Kulikowska towarzyszy Czwartkowym Obiadom u Diabetyków od dawna i jest „dobrym duchem” naszej inicjatywy. Wnosi do spotkań bardzo wiele i wspiera nas nie tylko w charakterze „kucharza”, który gotuje zdrowo i smacznie, ale przyczynia się również do promowania ekologicznej żywności regionalnej, na której w dużej mierze opierają się proponowane przez nas dania.
Razem przygotowali szereg dań, w oparciu między innymi o mrożone warzywa i owoce firmy Hortex, które dzięki mrożeniu zachowują wszystkie witaminy i składniki odżywcze i przez cały rok mogą być składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Jako dodatek do wszystkich dań nieocenione były oleje tłoczone na zimo firmy Szarłat, które są zdecydowanie zdrowsze i łatwiej przyswajalne niż oleje rafinowane. Szczególną uwagę warto zwrócić na olej z pestek dyni i olej lniany, które cechują się niezwykle wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomagają w funkcjonowaniu układu krwionośnego, odpornościowego i nerwowego. Jednocześnie są niezwykle smacznym dodatkiem do wszelkiego rodzaju surówek, past i sałatek.
Wszystkie potrawy cieszyły się ogromną popularnością, co zresztą najlepiej potwierdzała liczba degustatorów.
Jednak Czwartkowe Obiady u Diabetyków nie mogą się obyć bez dania z Menu Edukacyjnego. Tym razem pani profesor Danuta Pawłowska zaprezentowała wykład pt. „Interakcje leków z żywnością.” Wszyscy zgromadzeni słuchali jej z ogromnym zainteresowaniem, bowiem wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z zależności, jakie zachodzą pomiędzy zażywanymi lekami a produktami spożywczymi. Jest to bardzo ważne, ponieważ efektami interakcji leków z pożywieniem może być na przykład osłabienie lub wzmocnienie ich działania, nasilone skutki uboczne działania leku bądź niedobory witamin i składników mineralnych albo zaburzenia metabolizmu. Szczególnie istotne są pokarmy, które oddziałują tylko na konkretne zażywane przez nas leki, a wśród nich znajdują się praktycznie wszystkie produkty znajdujące się w diecie. Można tu wymienić chociażby produkty wysokobiałkowe, tłuszcze zwierzęce, przetwory mleczne czy nawet kawę lub herbatę. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią wykładu, który dostępny jest na stronie internetowej www.cukrzycaazdrowie.pl w zakładce „warto wiedzieć”.
Nie sposób pominąć „gospodarza” spotkania, czyli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w rolę którego wcielił się Dariusz Szada-Borzyszkowski. W roli hetmana Jana Klemensa Branickiego wystąpił znany aktor Adam Zieleniecki.
Ważną częścią Czwartkowego Obiadu u Diabetyków w Supraślu było wręczenie Danucie Roszkowskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków O.W. w Białymstoku, która jest pomysłodawczynią i organizatorką Czwartkowych Obiadów u Diabetyków, Kryształowego Kolibra, przyznawanego za zasługi osiągane w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy. Nagrodę wręczył Wicemarszałek Mieczysław Baszko, w obecności Wiceminister Skarbu Państwa pani Urszuli Pasławskiej.
W ramach Deseru Artystycznego wystąpił zespół Bracia i Siostry, grający klasycznego, dobrego bluesa.
Na każdym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków wszyscy goście mogą zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Fachową pomocą służą wykwalifikowane pielęgniarki.
Tym razem goście Czwartkowego Obiadu u Diabetyków mieli sposobność do spróbowania niezwykłej wody mineralnej rodem z Ukrainy: „Polana kwasowa” i „Swalawa”. Te unikalne produkty na naszym rynku są importowane i dystrybuowane przez firmę Domirat. Same wody pochodzą z górskich źródeł odkrytych przed wiekami na Ukrainie, obfitują w sole mineralne i mają udowodnione właściwości lecznicze, obniżają też poziom cukru we krwi. Pomagają przy chorobach układu pokarmowego, wątroby, pęcherza, mają właściwości odtruwające organizm i są wskazane dla diabetyków. Ponadto charakteryzują się wyjątkowym, niespotykanym smakiem i są naturalnie lekko musujące.
Dodatkową pomocą w walce z cukrzycą jest sok z aronii znad Biebrzy, który zawiera bogactwo witamin i minerałów, usuwa z organizmu większość toksyn, działa przeciwnowotworowo oraz łagodzi dolegliwości towarzyszące chorobom trzustki i wątroby. Ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Czwartkowy Obiad u Diabetyków w Supraślu tradycyjnie zakończył się wspólnym zaśpiewaniem naszego hymnu. Niezwykle miłym akcentem było odśpiewanie własnej wersji przez gości z Bielska Podlaskiego.
Wszyscy goście opuszczali salę w doskonałym nastroju i obdarowani bogatą wiedzą dotyczącą nie tylko cukrzycy, ale przede wszystkim zdrowia. Do zobaczenia na kolejnym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków!